טיפים למעבר דירה

המדריך המלא למעבר דירה

למרות שרוב בני האדם עושים זאת מבחירה, קשה מאד לחשוב על אנשים שבאמת נהנים ממעבר דירה. נכון, המעבר הוא פתח לאינספור אפשרויות מרעננות, אבל יש לו תג מחיר גבוה – המעבר עצמו. לקפל, לסדר, לנקות, להחליט, לארגן, לשבור ולהתעצבן. קטן עלינו. כי למרות הכול – אין כמו בבית, ואם נגזר שהבית יהיה במקום אחר, עדיף שנגיע מוכנים. אחרי ההכנות למעבר הכוללות מציאת דירה, הכנת הדירה החדשה, צביעת הדירה הישנה, בדיקת מונה החשמל, ניתוק הכבלים/ לוין ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם, מגיע שלב אריזת חייכם לארגזים והעברתם לדירה החדשה.רצוי שהשלב הסופי של העברת תכולת הדירה יהיה יעיל ומסודר ככל האפשר. מתי כדאי לעבור? הקיץ הוא עונת מעבר הדירות, לקראת תחילת שנת הלימודים האקדמית מחפשים מאות אלפי סטודנטים דירות חדשות. בנוסף, משפחות עם ילדים מעדיפות לעבור בחודשי החופש הגדול. אם ניתן רצוי לתזמן את מעבר הדירה לחודשים שאינם תקופת השיא בהובלות. הובלת הדירה הינה השלב האחרון בתהליך ארוך של סידורים וקבלת החלטות רבות שהאחרונה שבהן הינה בחירת המוביל שישנע את התכולה היקרה שלנו למקום המגורים החדש שלנו. במאמר זה אנסה לסקור את הפעולות הנדרשות לביצוע מרגע ההחלטה על מעבר הדירה ועד ליום המעבר עצמו. חלק גדול ממה שאסקור אינו קשור במוביל או בהובלה עצמה אבל מהווה רשימה כמעט מלאה של הנושאים שדורשים את תשומת הלב בתהליך של מעבר דירה וזאת מניסיון רב שנים של עבודה בתחום מומלץ בחום להדפיס רשימה זו ולשמרה למעברי דירה עתידיים או להעביר ליקרים לנו על מנת שיקל עליהם התהליך.

חשבונות ושירותים

יש להיערך מראש עם השירותים והחשבונות השונים אותם את מקבלים היום. קיימים מספר שירותים אותם ניתן להעביר למקום המגורים החדש שלכם למשל כבלים אינטרנט וטלפון. שירותים אלה ניתן להעביר לדירה החדשה אולם יש לשים לב כי במועדי מעברי דירות פופולאריים כמו חודש אוגוסט או חופשת פסח החברות בזק והוט עמוסות במעברי דירה ויתכן כי לא ימצאו טכנאים לביצוע המעבר במועד המתאים לכם לכן אין להשאיר את הטיפול בזה לשלב מאוחר אלא לתאם את המעבר ברגע שפרטי הדירה החדשה ותאריך המעבר ידועים. חשבונות חשמל ארנונה מים וגז יש לבטל את החשבון ולהעבירו חזרה אל בעל הדירה במקרה של דירה בשכירות או אל רוכש הדירה במקרה של מכירת הדירה.דיווח קריאת מונה: כנסו לאתר חברת החשמל, מלאו את הפרטים, את המספרים הקטנים שעל המונה וסמנו לעצמכם עוד וי. אינטרנט: לי אינטרנט אין חיים. לכן, כדאי שבדירה החדשה יחכה לכם כבר חיבור אינטרנט מוכן לשימוש. חברות תשתית האינטרנט מציעות מעבר קל יותר, אם רק נודיע להן מראש על כך. לדוגמה, באתר בזק תוכלו למלא את הפרטים המלאים של מעבר הדירה לקבוע שעת התקנה ע”י טכנאי על פי לוח הזמנים הנוח לכם, וליהנות מהטבות מיוחדות (לדוגמה, חודש חינם בתשתית האינטרנט, בביטוח הדירה, ועוד). אם תקפידו לטפל מראש בחיבור לאינטרנט, תוכלו לשתף את החברים בחוויית המעבר המלאה.

עוברים דירה? לחודש חינם בתשתית האינטרנט לחץ כאן!

דואר ואדמיניסטרציה

שינוי כתובת במשרד הפנים: אתם עוברים דירה ומשום מה משרד הפנים רוצה לדעת מזה. כנסו לאתר המשרד, ובלי לשלם אגרה מלאו את טופס מקום המגורים חדש. תחסכו זמן, כסף ואת התענוג שבהגעה למשרד הפנים. קיים שירות עקוב אחריי של רשות הדואר. שירות זה מעביר את כל הדואר שלא שיניתם עבורו את הכתובת ומגיע לכתובת הישנה אל הכתובת החדשה.

פרטים על השירות

המלצתי היא לקחת את השירות לשנה כך תוכלו להיות בטוחים כי כיסיתם את כל שולחי הדואר וטרחתם לשנות את כתובת המגורים הרשומה אצלם. לדוגמא ביטוחי חיים שולחים דיווח רק פעם בשנה ואם שכחתם לשנות את הכתובת והשירות של רשות הדואר יסתיים לא תקבלו יותר את הדיווח ובעוד כמה שנים אתם עלולים לשכוח מקיום הביטוח והכספים שנחסכו בו עבורכם. בקשה לתו חניה: אם לא החלטתם להשאיר את הרכב לשכנים, מעבר דירה אומר לחלקנו גם תו חניה חדש. כנסו לאתר העיריה, מלאו את הטופס, ושליח יגיע אליכם הביתה עם תו החניה – בחינם! (רק אל תשכחו להגיד לו לאיזה בית להגיע). קופת חולים: מעבר הדירה עלול לגרום לכם כאבי ראש, אז כדאי שתבואו מוכנים. באתר קופות החולים תוכלו למלא את הפרטים שלכם ושל בני משפחתכם, ושיהיה לבריאות. טלוויזיה: במקום לראות טלוויזיה, הכנסו לאינטרנט. באתר יס, למשל, תוכלו למלא טפסים בקלות, לקבוע מתי נוח לכם לקבל את הטכנאי, ואפילו לקבל צ’ופר ניחומים לכבוד המעבר. ויש עוד: ביטוח, דואר, סניף בנק, טלפון קווי, גז, ארנונה… במעבר דירה אין סוף להפתעות. כדאי שתבואו מוכנים.

איך בוחרים מוביל

לאחר כל ההתארגנויות וההכנות מגיע שלב בחירת המוביל. מומלץ לבחור מוביל מוכר שחבר או חברה המליצו לכם עליו. חשוב לשים לב להתחשבות המוביל בכם ובצרכים שלכם. כמו בכל קשר בחיים גם חיבור אישי ואינטואיציה הם דברים חשובים מאד בבחירת המוביל. יש לבדוק כי המוביל ערוך ומצוייד לביצוע המעבר, הן מבחינת ציוד אריזה גודל משאית ומספר אנשי הצוות לפי צרכי ההובלה. ביטוח תכולת ההובלה היא נקודה חשובה ועדיף לבחור מובילים המבטחים את תכולת ההובלה למקרים בהם התכולה ניזוקה בהובלה. במקרים בהם נדרש מנוף יש לוודא כי המוביל עובד עם מנופאי באופן קבוע ומדובר במנופאי ידוע ומתאים.

כמה טיפים לאריזה

את התכולה יש לארוז בארגזי קרטון ספרים, דיסקים וקלטות וידאו עדיף לארוז בארגזים קטנים את הארגזים יש לסגור בעזרת סרטי הדבקה מלמטה ומלמעלה .מומלץ לסמן את תכולת הארגז במדבקה גדולה במקום בולט או בכיתוב במרקר. יש לרוקן את תכולת המגירות, ארונות והשידות את הבגדים ניתן לארוז בשקיות נילון גדולות וחזקות אין להשקות את העציצים לפני ההובלה. רצוי לפנות את חדר המדרגות מראש מכל מכשול אפשרי שעלול להפריע לסבלים אם אתם יודעים מראש לאן יגיע כל דבר, סמנו מראש את שם החדר על הארגז. נסו ללמוד מנסיונם של אחרים ולאמץ המלצות של חברים טובים שהיה להם נסיון חיובי עם מוביל מסוים. ואם אתם עוברים לעיר צפופה כדאי לנסות ו”לתפוס” מראש מקום חניה ברחוב לטובת המובילים.